satin alma rehberi

1.  EMLAK SEÇİMİ AŞAMASI

Şirket  yöneticilerimiz ve donanımlı çalışanlarımız , sizlere  hazır projelerimizi, yapım aşamasında olan projelerimizi ve ileriye yönelik projelerimizi  tanıtacak, ticaret, yatırım, tatil, kaliteli bir yaşam gibi ihtiyaçlarınıza cevap verecek ürünlerimizi ve gerekli ve detaylı bilgileri sizlerle paylaşacaktır. 

2.  FİYAT VE SATIN ALMA KOŞULLARI

Fiyat ve satın alma aşamasında , sizlerin istek ve uygunluğunu dikkate alarak bireysel ve esnek  ödeme programları hazırlamaktayız.      

3.  SÖZLEŞME AŞAMASI 

KKTC ve TC vatandaşı dışındaki diğer alıcılar İçişleri bakanlığından KKTC’de konut alım izni için başvurmaları gerekmektedir. Gerekli hukuki süreci avukatla yürütmeleri en sağlıklı şekildir. Sözleşme aşamasında , yabancı uyruklu müşterilerimize, emlak alma izinlerini sorunsuz ve hızlı bir şekilde çözümlemeleri adına,  birlikte çalıştığımız avukatlar ile çalışmalarını tavsiye etmekteyiz.   

Anlaşmadan  itibaren, iki tarafın da  sözleşmede  yazan hükümlere uyması gerekmektedir. Sözleşmenin tüm hükümlerine uyulup, ödemelerin ( tüm vergiler, aidatlar dahil) tamamlanması   durumunda müşterilerimize tapu devirlerini gerçekleştirmekteyiz.  Ev alırken Merkez ofisimize bizzat başvurmanız, sözleşme imzalamak için ise kimlik kartı veya pasaportunuzun yanınızda bulundurmanız yeterli olacaktır.

K.K.T.C vatandaşı olmayan kimseler kişi başına 1 konut  veya en fazla 5 dönüm büyüklüğünde arazi alma hakkına sahiptirler. Evli çiftler 1 kişi olarak kabul edilir, ancak soyisimleri farklı ise 1’er konut alma hakları olabilir (Avukatınıza Danışın). Yabancı uyruklu müşterilerin (KKTC vatandaşları hariç) KKTC hükümetinden emlak satın alabilmeleri için Emlak alım izni çıkartmaları gerekmektedir. Avukatlar desteği ile  gerçekleştirilen bu prosedür,  12-15 ay içerisinde gerçekleşmektedir. Deneyimli avukatlar bu işlem için £ 1000 - £ 1500 arasında ücretler talep etmektedirler. Konu ile  ilgili daha fazla bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.  

4.  TAPU DEVRİ VE VERGİLER 

Pul Ücreti (%0.5) Pul ücreti vergi dairesine ödenmektedir. Şu anki yasaya göre  sözleşmede er alan fiyat  üzerinden %0.5 olan   Pul Ücreti,  kontrat imzalanmasından itibaren 21 gün içerisinde ödenmelidir. 21 günlük sürenin geçmesi halinde ise ücret %1.5 olarak ödenmek zorundadır.

 Tapu Devir Masrafı (%3 or %6) Tapu Devir Masrafı, Tapu Devri yapılacağı zaman Kuzey Kıbrıs Tapu Dairesine ödenmektedir. Şahısın ilk malı olması durumunda indirimli olarak %3 olan vergi ( KKTC ve tüm Yabancı vatandaşlar için geçerlidir.)  indirim hakkını kullanmış olan tüm şahıslar için ikinci mal alımıda %6 olarak ödenmektadir (sadece KKTC vatandaşları ikinci Mal alımında buluabilir).

KDV ,  Vergi  Dairesine ödenen Katma Değer Vergisi evin değeri üzerinden %5 olup,  yeni düzenlenen yasa uyarınca ev teslim tarihinden önce ödenme zorunluluğu vardır.

Trafo Katkı Masrafı: İnşaat şirketinden alınan yeni dairelerde ödenen elektrik, telefon, su ve diğer altyapı masraflarını içerir. devlet talimatı ile inşaat şirketi tarafından yapılan bu altyapılar müşteriler arasında eşit bölüştürülerek ortalama £1500-£2500 ingiliz sterlini arasında değişir, ev tesliminden önce ödenir. 

 

yazlık satılık penthouse nicosia estate kktc yatırım kıbrıs işyeri kıbrıs satılık daire kıbrıs inşaat türk emlakçı kktc emlak ofisi işyeri kktc ucuz emlak fiyat şirketi kıbrısta daire kktc gayrimenkul kıbrısta emlak yatırım kıbrıs villa